Jsou křišťálové lustry ze skla nebo křišťálu?
Existuje rozdíl mezi křišťálem a sklem. Určuje se podle přijatých právních předpisů (vztahujících se k členění skla a křišťálu do jednotlivých oborových a celních kategorií) v jednotlivých zemích. Většinou to znamená, že slovo křišťál značí procentuelní přítomnost oxidu olovovnatého.
V Evropě: pravidla Evropského společenství určují, že skleněné zboží, obsahující méně než 4% oxidu olovnatého, je definováno jako „sklo", skleněné zboží s obsahem olova větším než 10% je „křišťál" a sklo s obsahem olova větším než 30% je označeno jako „vysoce olovnatý křišťál".
V USA: pro USA stačí 1% olova a sklo je kvalifikováno jako křišťál.
Ostatní země: u výrobců ostatních zemí je otázka významu slov a termínu křišťálu taková, že požívají pro jakékoliv "vytříbené", vysoce kvalitní čiré sklo slovo Crystal nebo Crystalin.
Obecně jsou "olovnatým křišťálem" označeny výrobky, mající více než 24% oxidu olova. Přítomnost olova dodává sklu po broušení vyšší lesk. Olovo přidává sklu na hmotnosti a způsobuje, že sklo láme světlo, takže tříští paprsky procházející sklem do duhových barev a odráží celé světelné spektrum.
Výrobci používají i sklo označené jako "křišťál" obsahující méně než standardních 24 % olova. To má však větší procento oxidu barnatého, který zajišťuje vysokou kvalitu skla a lomu světla.