Historický lustr Marie Terezie zářil na Crystal Valley Week 2024
Přidáno 2. 9. 2024 10:45:24
Poslední srpnový týden se Liberec stal dějištěm velkolepých oslav 300leté tradice výroby křišťálových svítidel v severních Čechách. Bylo nám ctí, že jsme mohli být součástí této mimořádné události. Přímo v centru pozornosti, na balkonu liberecké radnice, zářil během festivalu Crystal Valley Week náš historický lustr Marie Terezie, který návštěvníky přenesl zpět do doby barokní elegance a umocnil atmosféru celého festivalu.
Festival sklářství: tradice, která spojuje region
Crystal Valley Week – festival sklářského umění již tradičně spojuje firmy i instituce, které se podílejí na udržování tradičního sklářského řemesla a jeho prezentaci veřejnosti v našem regionu. Návštěvníci tak mohli nahlédnout do tajů výroby skla i jeho dalšího zpracování, ať už jde o tavení ve sklářské peci, foukání či následné broušení.
Zdroj: Město Liberec
„Tradice, kterou v roce 1724 založil Elias Palme, nadále formuje život v našem regionu a přináší radost dalším generacím. Během festivalu Crystal Valley Week se náš historický lustr Marie Terezie těšil velkému zájmu – obdivovalo ho mnoho návštěvníků, kteří přišli ocenit nejen jeho krásu, ale i bohatou historii. Ať už jde o klasické lustry, nebo nejmodernější svítidla s inovativním designem a dynamickými funkcemi, pokračujeme v odkazu, který nás všechny spojuje." říká Vítězslav Tomeš, ředitel firmy ArtCrystal Tomeš.
Zdroj: Město Liberec
Marie Terezie – slavná panovnice a ikona mezi lustry
Křišťálové svítidlo, které kdysi okouzlovalo účastníky korunovace této významné vládkyně, stále fascinuje svou nadčasovou elegancí.
Tento majestátní lustr s průměrem 130 cm byl viditelný z celého náměstí Dr. E. Beneše a přitahoval davy návštěvníků, kteří měli vzácnou možnost prohlédnout si ho z balkonu, běžně nepřístupného veřejnosti. Lustr, který se po skončení festivalu přemístil zpět na náš showroom je věrnou replikou historických barokních svítidel, a skládá se z 5300 ručně mačkaných a převážně nebroušených skleněných komponentů.
"Jsou dělané stejnou technikou, jakou je dělali skláři v 18. století," uvedl Vítězslav Tomeš. Jako doplněk pro zvýšení lesku jsme použili i strojně broušené křišťály. "Aby opravdu byla viditelná ta kombinace, jak stará doba, tak i kousek toho něčeho nového," dodal Tomeš.
Zdroj: Město Liberec
18 kovových ramen je zdobeno řetězy z 4410 rustikálních skleněných perel, které se také objevují na dlouhých řetězových ověsech. Kovové části byly patinovány, aby evokovaly vzhled starobylého rezavého kovu.
Pro ty, kteří neměli možnost vidět tento výjimečný kousek naživo, jsme připravili video z dronu, které dokonale zachycuje jeho krásu a jedinečnou atmosféru festivalu.
Pokud vás lustr Marie Terezie zaujal a chcete si ho prohlédnout zblízka, srdečně vás zveme do našeho showroomu v Jablonci nad Nisou. Přijďte se podívat na toto mistrovské dílo osobně a nechte se okouzlit jeho nadčasovou krásou.