Čím se liší barvy světla?
Přidáno 16. 11. 2021 13:53:03
Barva světla hraje velkou roli. Mnohem větší než pouze designovou. Jednotlivé škály spektra se neliší jen odstínem, ale i psychologickými účinky na člověka. Jaké jsou rozdíly v barvách světla?
Barevné spektrum světla
Typy světla, včetně toho lidským okem viditelného, o kterém je tento text, jsme si představili už v minulém článku. Jeho barevné spektrum čítá 7 hlavních barev – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, azurovou, modrou, fialovou. Proto je označujeme jako spektrální. Existují ale i barvy nespektrální (bílá, šedá, černá, růžová, tyrkysová), které vznikají smíšením těch spektrálních.
Psychologické účinky barev světla
Už staletí víme, že barvy mají velký dopad na lidskou psychiku. Ostatně slavný německý dramatik Johann Wolfgang von Goethe jejich účinky zkoumal již ve studii, která vyšla v roce 1810. A u barev a teploty světla tomu není jinak. Světlo ovlivňuje naše fyzické zdraví víc, než si myslíme – a stejné je to i toho psychického.
I. Účinky bílého světla
Název „bílé světlo" je možná trošku zavádějící, protože označuje sluneční svit (a jeho umělé ekvivalenty) od teplé bílé po studenou bílou, což představuje kombinaci vlnových délek červeného, modrého a zeleného světla v různých vzájemných proporcích. A ty se během dne průběžně mění. Ráno a večer převládá teplejší červený odstín (cca 3000 K), zatímco kolem poledne studený modrý (až 7000 K). A v mezičase dochází k prolínání, kdy můžeme vidět zelenou.
Barvy světla
- Teplé bílé světlo (2700 - 3500K) - Odstín tohoto světla je do žluta. Navozuje pohodu, a to až takovou, že po určité době může přejít v ospalost. Zvyšuje totiž hladinu spánkového hormonu melatoninu.
- Studené bílé světlo (6000 - 7000K) - Odstín studeného světla je do modra. Hladinu melatoninu naopak snižuje, a proto pomáhá udržet koncentraci a zlepšuje studijní či pracovní výkony. Z toho důvodu se ve školách nebo v továrnách prakticky nepoužívají teplé odstíny světla. A mnoho výroben dokonce při nočních směnách přechází na co nejchladnější, aby zvýšily zaměstnancům koncentraci.
II. Účinky barevného světla
Červené světlo
Červené světlo je teplé, podporuje tělesné funkce a pomáhá stimulovat výkon. Jeho vlivem dochází ke zrychlení srdečního tepu a zvýšení adrenalinu, což ale může vést i k nervozitě.
Oranžové světlo
Oranžové světlo je teplé, navozuje pohodu, působí optimisticky a povzbuzuje chuť a komunikaci. Proto se s ním často setkáte v barech a restauracích. Ale samozřejmě všeho s mírou. I nadbytek oranžového světla může způsobovat neklid.
Žluté světlo
Žluté světlo je také teplé, protože evokuje sluneční záření. A působí stejně – optimisticky. Zvyšuje také kreativitu, díky čemuž je populární u umělců.
Zelené světlo
Zelené světlo působí na náš mozek podobně jako příroda, tedy uklidňujícím, relaxačním a skoro až meditačním dojmem. Z toho důvodu se hojně používá například v odpočinkových místnostech, kam si jdete lehnout po kolečku v sauně.
Modré světlo
Modré světlo vyvolává podobný pocit, jako když sledujete oblohu nebo hladinu moře či oceánu. Během chvilky jste klidnější a uvolněnější, ale pozor! Místnosti s modrým osvětlením vám mohou připadat chladnější, než doopravdy jsou, což někdy může vést k vyšší spotřebě energie.
Fialové světlo
Fialové světlo je poměrně kontroverzní, protože jeho účinky jsou velmi rozdílné. Na někoho působí pozitivně a podporuje představivost či fantazii, zatímco na jiného působí nepříjemně a časem ho dokonce může donutit k opuštění takto osvětleného prostoru.
Volba je čistě na vás. Ale rádi vám s ní pomůžeme
Nyní už víte, že není světlo jako světlo a kromě intenzity je třeba při výběru osvětlení myslet i na jeho barvu. Křišťálové lustry ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek – je tedy na vás a vašem uvážení, jestli do něj zvolíte klasickou žárovku nebo LEDku, která může svítit barevně. Ale rádi vám s tím pomůžeme. A to jak s volbou vhodné barvy světla, tak i samotného osvětlení. Kontaktujte nás.