Můj účet
Menu

Jaká je ideální teplota světla

Přidáno 9. 11. 2021 10:14:02

Stále se ještě najde mnoho lidí, kteří teplotu světla vůbec neřeší. Prostě jdou do obchodu, koupí žárovku – ideálně úspornou – a mají hotovo. Vždyť přece jde jenom o světlo, že? A není to, jako kdybyste vybírali barvu, kterou si vymalujete interiér. Omyl. Volba světla je podobně důležitá a není dobré ji podceňovat.


Ovlivňuje nás totiž mnohem víc, než si myslíme. Podívejte se, proč byste tento faktor rozhodně neměli opomíjet a jaká je optimální teplota světla pro jednotlivé místnosti.


teplota svetla


Proč byste měli řešit teplotu světla

Teplota světla ovlivňuje naše pocity, tělesné procesy a celkový dojem z místnosti. A ty rozdíly jsou opravdu výrazné. Studené světlo lidský organismus vybudí – snižuje únavu, pomáhá udržovat pozornost a zvyšuje pracovní výkon. To přijde vhod v kanceláři či ve škole, ale určitě ne v koupelně, kde jste si právě napustili vanu a chcete relaxovat po náročném dni. Tam vám poslouží spíše teplé světlo, které navozuje pohodu a působí útulněji.


Kromě vlivu na náš organismus odstín světla určuje i to, jak daný prostor vnímáme a jak vyniknou použité barvy, materiály a doplňky. Na tuto skutečnost byste neměli zapomínat, když vybíráte osvětlení do jednotlivých místností. Teplé světlo se skvěle hodí k oranžové až červené barvě, zatímco studenější dokonale pasuje ke všem odstínům modré. Ten rozdíl je opravdu znát a vynikne zejména, když máte možnost přímého porovnání.


Koupili jste „omylem" do zásoby žárovky v různých barvách? Vyzkoušejte je. A hned budete mít jasno. Třeba v tom, že do interiéru ze dřeva už jiné než teplé nedáte.

Teplota chromatičnosti a hlavní kategorie teploty světla

Asi jste si všimli, že i v tomto článku používáme jak pojem „teplota světla", tak i „barva světla". A možná vás to lehce mate. Ujasněme si tedy hned na úvod, že v podstatě jde o jedno a to samé. Teplota světla totiž zároveň udává barvu světla, jinak též zvanou teplotu chromatičnosti. Ta se udává v kelvinech (K) a říká nám, jakou barvu světla daná žárovka vyzařuje.


Platí zde jednoduchá rovnice – čím více kelvinů, tím studenější světlo. A naopak – čím méně kelvinů, tím bude světlo teplejší a částečně i tmavší.


Výrobci žárovek označují barvu a teplotu světla každý trochu jinak. Proto je nejlepší řídit se právě údajem v kelvinech, který na žárovce musí být uveden. Stanovit přesnou hodnotu je obtížné. Většinou se totiž setkáte s rozmezím kelvinů, ve kterém žárovka svítí. Obecně se žárovky či svítidla dají rozdělit do tří hlavních kategorií: na teplé bílé, bílé a studené bílé.


Pojďme si je blíže představit.

specrum


1. Teplá bílá (cca 2200–3300 K)

Svítidla, která září ve žlutých a oranžových odstínech. Podobají se světlu svíčky či ohně. Jejich barva působí příjemně, útulně a relaxačně. Hodí se do místností, kde chcete navodit uvolněnou atmosféru.

2. Bílá (cca 4000–5000 K)

Někdy označována jako neutrální nebo denní bílá. Důvod je prostý – její záře se přibližuje dennímu světlu, které v poledne dosahuje hodnoty mezi 5000–7000 kelviny. Minimálně ovlivňuje okolní prostředí a navozuje příjemný, harmonický pocit.

3. Studená bílá (cca 5500–8000 K)

Ostře bílé světlo, které s rostoucím číslem stupňů Kelvinovy stupnice chytá modré odstíny. Barva výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je využita. S rostoucí teplotou chromatičnosti již může být pro někoho příliš oslňující.

4. Krajní meze (600–2200 K, 8000–16000 K)

Tyto hodnoty nejsou u umělého světla příliš běžné. Za hranici stupnice se považuje hodnota 600 K. Tu lze označit jako červenou barvu. Na druhé straně spektra se u umělých svítidel můžeme setkat např. s hodnotami 9000 K (některá LED svítidla), 14000 K (UV trubice využívané v soláriích) či 20000 K (sterilizační UV-C lampy). V přírodě vás může překvapit hodnota až 12000 K, které umí dosáhnout modrá obloha (a je srovnatelná s modrým světlem, které vzniká při sváření).

 

Jakou teplotu umělého světla zvolit do různých místností?

Každá místnost slouží k trochu jinému účelu. Proto je vhodné mu uzpůsobit teplotu světla, aby byl co nejlépe naplněn.

Teplota světla do kuchyně

Pro kuchyň je vhodné zvolit teplotu světla okolo 4000 K. Světla do kuchyně by měla vyzařovat jasné a ostré světlo, abyste měli vaření plně pod kontrolou. Těžko můžete precizně nakrájet maso, zeleninu či jen krajíc chleba, pokud si pořádně nevidíte pod ruce.

Můžete zvolit také kombinaci několika typů osvětlení – například nad pracovní linku dát studenější světlo a do světla nad jídelní stůl dát o něco teplejší žárovku.

Záleží také na typu kuchyně – pro rustikální styl jsou vhodné teplejší odstíny světla 2700–3000 K, v moderních zase vynikne bílé světlo. Nevíte, jaký styl interiérového designu je vám nejbližší? Díky našemu článku to snadno poznáte.


osvetleni kuchyne

 

Ideální teplota světla do obýváku

V obývacím pokoji především sledujeme televizi, trávíme čas návštěvami nebo relaxujeme při hraní her, zkrátka zasloužená pohoda. Proto klientům nejčastěji doporučujeme stropní svítidla do obýváku teplejší barvy s hodnotou 2700–3000 K.

Studenější odstíny totiž evokují denní světlo, takže mozek si bude klidně i o půlnoci myslet, že je den, což může působit problémy s usínáním. Oblíbenou alternativou je kombinace světel různých barev a jejich volení podle libosti a aktuální činnosti. Docílíte toho jednoduše. Stačí zvolit lustr do obýváku se studenější barvou 4000 K jako „hlavní" osvětlení obýváku a doplnit ho lampičkami s teplejším odstínem.

Hledáte inspiraci pro osvětlení obýváku? Podívejte se, jak z něj pomocí křišťálových svítidel udělat stylovou a nadčasovou místnost.

osvetleni obyvaku


Ideální teplota světla do pracovny

Home office je čím dál rozšířenější a vypadá to, že tento fenomén jen tak nezmizí. Čím dál tím více lidí si tak doma zřizuje speciální místnost určenou pouze pro práci, aby si k ní vytvořili vhodné podmínky a zároveň mohli lépe oddělit soukromý a pracovní život, i když se oba odehrávají na jednom místě. Světlo kolem 4000 K podpoří vaší koncentraci a udrží vás déle ve střehu.


pracovna osvetleni

 

Ideální teplota světla do ložnice

V ložnici potřebujeme především mít co nejlepší prostředí pro nepřerušovaný spánek, který nám zajistí dostatek energie pro další den. Proto lustr do ložnice s teplejší barvou světla mezi 2700 až 3000 K představuje ideální centrální osvětlení do ložnice, kterým si udržíte přirozený cirkadiánní rytmus.

A kdo si před spaním rád čte, může si na noční stolek dát lampičku se studenějším světlem. Ale pozor! To by nemělo přesáhnout 4000 K. Vyšší hodnoty totiž nabádají mozek k bdělosti a mohou vést k insomnii. Na noc je pak vhodné vypnout všechna světla v místnosti (což znamená se zbavit i nočních světel, nebo alespoň používat ta s velmi teplou barvou a nízkou intenzitou). Aby spánek nerušilo pouliční osvětlení, je třeba důsledně zatemnit i okna.

Přesvědčte se, že křišťálová svítidla mohou být ozdobou vaší ložnice.


osvetleni loznice

 

Ideální teplota světla do koupelny

Při vstupu do koupelny nás každé ráno pravidelně čeká lehký šok. Ani ne tak z odrazu v zrcadle, ale spíš v okamžiku bezprostředně následujícím po rozsvícení. A je to tak dobře. Díky ostrému světlu se ihned probereme a jsme opět schopni fungovat. Navíc k hygieně a úpravě zevnějšku se potřebujeme jasně vidět. Proto vám doporučujeme koupelnová svítidla ve studenější barvě, kolem 3000–4000 K.


koupelna lustr

 

Ideální teplota světla do chodby

Osvětlení chodby i barvu světla na schodiště záleží čistě na vás, protože zde trávíme jen minimum času, a tak je v podstatě jedno, jakou teplotu chromatičnosti zvolíte. Naši zákazníci preferují lustry do haly domu a na chodbu se studenějším odstínem kolem 4000 K.


chodba osvetleni 


Teplota světla a křišťálové lustry

Jedním z důvodů, proč si lidé pořizují křišťálové lustry, je nezaměnitelný třpyt a světelné odlesky. Jak je to s teplotou a barvou světla u křišťálových lustrů? Křišťál a jeho brus je vyvinutý tak, aby průchod jakéhokoliv světla vedl k maximálnímu odrazu. Jinými slovy – studené světlo bude při svícení na křišťál vytahovat ze skla studené tóny a teplé světlo ty teplejší.


Na úroveň odlesků ale bude mít výrazný vliv, zda je světlo, které křišťál odráží, denní, nebo umělé. Největší škálu barevného spektra křišťál propustí za denního slunečního světla. Díky tomu na zdech či stropech uvidíte krásná duhová „prasátka". Nicméně LED technologie jdou v tomto ohledu rychle kupředu a například žárovky s CRI 90 (index podání barev, z anglického Color Rendering Index) už se barevnostní přibližují dennímu světlu.


A co doporučujeme?

Naprostá většina zákazníků preferuje teplejší barvy osvětlení. S tradičními lustry, které před mnoha lety svítily díky světlu hořící svíčky, jsou teplejší barvy neodmyslitelně spjaty. U modernějších lustrů, které jsou osazeny LED žárovkami, už můžete popustit uzdu své fantazii. Podívejte se, jak správně vybrat lustr.


zarovky

 

Křišťálové lustry ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek – je tedy na vás a vašem uvážení, jakou teplotu světla pro svůj lustr vyberete. U každého lustru uvádíme, jaké žárovky o jakém výkonu pro daný model doporučujeme. Skoro vždy jde o tradiční čiré skleněné žárovky. Ty na rozdíl od plastových či mléčně zabarvených žárovek nesnižují lesk křišťálu po rozsvícení lustru.


Musí ale jít o žárovky s vhodnou paticí. Lustry jsou osazeny standardizovanými závity pro žárovky s paticemi E14 či E27. Volba světelného zdroje a teploty světla už je na vás. Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.
Produkt byl vložen do košíku
Pokračovat v nákupu Přejít do košíku