Jak funguje LED žárovka
Přidáno 8. 3. 2022 09:43:08
Pravověrní rockeři milují Led Zeppelin, zatímco spořiví lidé zase LED žárovky. Není se čemu divit. Vždyť songy jako Stairway to Heaven a Whole Lotta Love patří mezi to nejlepší, co kdy kdo složil. A tomu druhému také ne. Z našeho srovnání žárovek totiž LEDky vycházejí jako jednoznačný vítěz. V dnešním článku si vysvětlíme, jak fungují.
LED žárovky jsou v současnosti nejpopulárnějšími žárovkami do LED řetězů, lustrů, závěsných svítidel a třeba i křišťálových lamp. Zkrátka skoro vše, co dnes svítí, svítí prostřednictvím LED technologie.
Zajímá vás, proč tomu tak je?
Tady je pár pádných důvodů.
Výhody LED žárovek
- LED žárovky mají životnost až 25 000 hodin, okamžitý náběh světla a bezpečný provoz.
- Vyrábí se v mnoha tvarech, disponují širokou škálou teploty barev a jsou ekologické.
- Mají nejvyšší světelnou účinnost a tzv. svítivost.
- Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale oproti klasickým žárovkám s nimi ušetříte přes 80 % energie.
Z dlouhodobého pohledu se tedy volba LED žárovek jednoznačně vyplatí. Po všech stránkách.
Už tedy víme, proč jsou nesmírně oblíbené, ale jak tedy fungují?
Jak fungují LED žárovky
LED žárovky, známé i pod lehce familiérním označením LEDky, se oficiálně nazývají elektroluminiscenční diody. Jejich osvětlení je totiž založeno na tzv. elektroluminiscenci, při kterém dochází k přeměně elektrického proudu na světlo.
Samotné diody (elektrotechnické polovodičové součástky) pak fungují díky polovodičům, složených ze dvou vrstev. Jde o tzv. P-N přechod, kterým prochází elektrický proud.
Díky němu pak LED žárovky vyzařují světlo, protože po připojení elektrického proudu se elektrony z jedné vrstvy přesunují do druhé, čímž vytváří přebytečnou energii – světlo.
Možná se nabízí myšlenka, že LED diody jsou něco nového, protože k jejich masivnímu rozšíření došlo až v posledních 10 až 15 letech, ale tato technologie je známá už skoro půl století. Jen za tu dobu prošla velkým vývojem.
A to jak ryze technologickým, kdy LEDky mají lepší světelný tok a další parametry světla než ostatní svítidla, tak ekonomickým, kdy už jejich výroba stojí mnohem méně, než tomu bylo v minulosti. Proto lze takřka s jistotou predikovat, že obliba LED žárovek v budoucnu rozhodně neklesne, ba naopak.
Jedním z důvodů jejich oblíbenosti, které jsme si ještě nevysvětlili, je i schopnost dosáhnout jakékoliv barvy světla i bez potřeby filtrů, které mění bílé světlo na červené, modré nebo zelené.
LED žárovky – libovolná barva bez filtrů
Filtry totiž běžně snižují intenzitu světla, takže s nimi nelze docílit dostatečně syté barvy. Ale zde přichází na scénu LED technologie a další z jejích mnoha výhod – schopnost modifikovat světlo o specifické vlnové délce.
LED čipy se skládají ze sloučenin galia a obvykle obsahují i jiný materiál, který umožňuje dosáhnout požadovanou barevnost světla. Například pro dosažení krásné bílé barvy světla se používá kombinace modré diody a fosforu. Vlastnosti materiálu, ze kterého jsou diody vyrobeny, tedy určují maximální vlnovou délku světla.
LED žárovky tak mohou mít jakoukoliv barvu z viditelné části lidského spektra. Umožňují totiž libovolně kombinovat tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou, ze kterých lze namíchat libovolnou barvu. Proto se barvy měnící LED žárovky označují jako RGB (red, green, blue).
Výchozí barva světla LED žárovky je přitom světle bílá. Jen paradoxně vyzařovat přímo bílé světlo není možné. Starší LEDky obsahovaly trojici čipů, které míchaly barvy tak, aby bylo u záření dosáhnuto vjemu bílého světla. Moderní LEDky k tomu využívají luminofor.
Jsme tu pro vás
Nyní už víte, proč jsou LED žárovky nejoblíbenějšími žárovky do všech typů svítidel i to, jak fungují. Potřebujete ale přesto poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.