Výběr žárovky snadno a rychle
Přidáno 25. 1. 2022 12:41:57
Asi všichni známe ten vtip, jak policisté nebo blondýnka mění žárovku. Ale nikdo z nás nezná žádný o tom, jak ji vybírají. Možná proto, že to není legrace. Volba správné žárovky je poměrně složitější úkol, než se na první pohled zdá. V dnešním článku vám vysvětlíme vše podstatné pro to, abyste ho zvládli snadno, rychle a úspěšně.
S námi hned víte, na čem jste
Křišťálové lustry, stropní svítidla, nástěnná svítidla, lampy i další produkty ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek. Je tedy na vás a vašem uvážení, jakou si vyberete. U každého osvětlení ale uvádíme, jaké žárovky o jakém výkonu pro daný model doporučujeme.
Skoro vždy jde o tradiční čiré skleněné žárovky. Ty na rozdíl od plastových či mléčně zabarvených žárovek nesnižují lesk křišťálu po rozsvícení lustru. Většinou tam najdete i doporučený typ patice.
Vhodná patice je základ
A právě správný druh závitu je první věc, kterou byste měli znát, když už máte vybrané, či dokonce koupené svítidlo a přemýšlíte, jakou žárovku do něj pořídit.
Musí totiž jít o žárovky s vhodnou paticí. A ta se u jednotlivých typů osvětlení může lišit. Naše křišťálové lustry jsou zpravidla osazeny standardizovanými závity pro žárovky s paticemi E14 či E27, zatímco do bodových stropních svítidel většinou namontujete pouze žárovky se závitem GU10. A nástěnná svítidla i lampičky jsou kompatibilní pouze s uchycením E14.
S ujasněným typem patice už můžete začít přemýšlet nad typem žárovky.
Typy žárovek
1. LED žárovky
Naši konstruktéři dnes dokáží novými technologiemi a výrobními procesy vtisknout klasickému svítidlu nový šmrnc a náboj. Díky tomu můžete nejen do moderních svítidel, ale i tradičních křišťálových lustrů bez obav použít LED žárovku.
Nějaké výjimky, které toto pravidlo potvrzují, se samozřejmě najdou, a proto na stránce každého produktu ihned zjistíte, jestli jsou do něj LED žárovky vhodné, či nikoliv.
LED žárovky jsou v současnosti nejpopulárnějšími žárovkami do lustrů i závěsných svítidel. Není se čemu divit – mají životnost až 25 000 hodin, okamžitý náběh světla a bezpečný provoz. Vynikají také nízkou spotřebou. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale oproti klasickým žárovkám s nimi ušetříte přes 80 % energie. A to se z dlouhodobého pohledu jednoznačně vyplatí.
2. Úsporné žárovky
Energeticky úsporné žárovky představují zářivky s příslušenstvím v kompaktní podobě, díky čemuž se jim často říká i kompaktní zářivky. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 70 % energie, ale jejich životnost je v porovnání s LED žárovkami třetinová až poloviční.
Vyrábějí se v různých tvarech a můžete je použít i venku. Velkou nevýhodou je však pomalý náběh světla, na které si počkáte minimálně 30 vteřin. Navíc vypínání a zapínání jim zkracuje životnost, a proto se hodí především tam, kde je třeba svítit delší dobu.
3. Halogenové žárovky
Halogenové žárovky mají stejný tvar i barvu světla jako klasické žárovky, ale jsou zhruba o 30 % úspornější. Disponují dvojnásobnou životností, která činí 2 000 až 3 000 hodin. Po zapnutí se ihned nastartují na plný výkon a jejich pořizovací cena je sice nižší než u LED žárovek, ale provoz podstatně dražší. Z toho důvodu se používá především tam, kde se svítí často a krátce.
4. Klasické vláknové žárovky
Klasické vláknové žárovky jsou stále volně dostupné, ačkoliv už je dovoz a prodej klasických žárovek podle nařízení č. 244/2009 Evropské unie dávno zakázán. Výrobci ho totiž obcházejí tím, že je označují jako tepelné zdroje, tepelné články nebo žárovky pro průmyslové osvětlení.
Jde o nejlevnější zdroj světla dle pořizovací ceny, ale velmi neefektivní. Až 90 % spotřebované energie se přemění na nepotřebné teplo, zatímco pouhých 10 % na světlo. I jejich životnost je nízká, kolem 1 000 hodin. Mají ale také klady, mezi které patří příjemné teplé světlo, stmívatelnost, vynikající barevné podání a okamžitý náběh stoprocentní svitivosti.
Už máte představu, jaký typ žárovky preferujete? Skvělé. Přesuňme se k požadované barvě světla.
Barva světla
Barva světla, jinak též označovaná jako teplota chromatičnosti, se udává v kelvinech (K) a říká nám, jakým odstínem daná žárovka vyzařuje.
Stanovit přesnou hodnotu je obtížné. Většinou se totiž setkáte s rozmezím kelvinů, ve kterém žárovka svítí. Obecně se žárovky či svítidla dají rozdělit do tří hlavních kategorií: na teplé bílé, bílé a studené bílé.
Pojďme si je blíže představit.
1. Teplá bílá (cca 2200–3300 K)
Svítidla, která září ve žlutých a oranžových odstínech. Podobají se světlu svíčky či ohně. Jejich barva působí příjemně, útulně a relaxačně. Hodí se do místností, kde chcete navodit uvolněnou atmosféru.
2. Bílá (cca 4000–5000 K)
Někdy označována jako neutrální nebo denní bílá. Důvod je prostý – její záře se přibližuje dennímu světlu, které v poledne dosahuje hodnoty mezi 5000–7000 kelviny. Minimálně ovlivňuje okolní prostředí a navozuje příjemný, harmonický pocit.
3. Studená bílá (cca 5500–8000 K)
Ostře bílé světlo, které s rostoucím číslem stupňů Kelvinovy stupnice chytá modré odstíny. Barva výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je využita. S rostoucí teplotou chromatičnosti již může být pro někoho příliš oslňující.
Potřebujete víc informací? Najdete je v článku Jaká je ideální teplota světla. Máte vybranou barvu? Prima. Tím pádem už můžeme zakončit výběr žárovky volbou optimální intenzity světla.
Intenzita světla
Nejdůležitějším kritériem při výběru žárovky je její svítivost, která se udává v lumenech – jednotkách světelného toku. Ten značí, jak jasné bude dané světlo. Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech.
Vhodná intenzita osvětlení je nezbytnou součástí maximálního komfortu, protože při vaření si potřebujeme jasně vidět pod ruce, zatímco v ložnici preferujeme spíše tlumenější světlo.
Doporučená intenzita osvětlení dle místností
- Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
- Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
- Chodba – 100 lx
Doporučená intenzita dle činností
- Vaření – 500 lx
- Čtení – 300 lx
- Práce na PC – 400 lx
Doporučená intenzita světla je tedy proměnlivá. A například vhodná intenzita osvětlení obývacího pokoje tak bude pokaždé záviset na tom, jestli si v něm zrovna chcete číst, pracovat, nebo usednout s přáteli či rodinou ke společenské hře. Proto vám většinou nestačí pouze jeden světelný zdroj a ke stropnímu svítidlu je potřeba přikoupit i nástěnné svítidlo či lampy – a kombinovat jejich svítivost dle libosti.
Více informací najdete v článku Jakou zvolit intenzitu světla?
Jsme tu pro vás
Věříme, že nyní už dokážete snadno a rychle vybrat správnou žárovku do lustru nebo jiného osvětlení. Potřebujete ale přesto poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.