Jak rok 1724 otevřel dveře českým křišťálovým svítidlům do světa
Přidáno 26. 2. 2024 09:36:12
Vítejte u druhé kapitoly naší fascinující cesty světem křišťálových svítidel. V úvodním článku jsme se vypravili do historie osvětlení, od primitivních loučí až k prvním lustrům a zastavili jsme se na prahu roku 1724, klíčového momentu, který odstartoval novou éru ve výrobě svítidel. Pojďme nyní společně odhalit, jak tento rok pozvedl vnímání českých křišťálových lustrů na úroveň mezinárodně uznávaného umění.
Příběh dynastie Palme
Ve vesničce Prácheň u Kamenického Šenova se roku 1724 zrodila první významnější sklářská dílna, kterou ve svých 23letech založil Josef Palme (1701–1747). Tomuto vizionářskému brusiči skla udělilo na jaře roku 1724 panství Scharfenstein povolení k výrobě lustrů, čímž byl položen základní kámen průmyslu, který se brzy měl stát symbolem regionu. Ještě téhož roku v této dílně vyrobil první křišťálový lustr, který odstartoval éru, kdy se lustry staly vyhledávaným artiklem daleko za hranicemi Čech.
„Jeho předek, Casper Pallme-Meisel (1648-1696), začal kolem roku 1680 zpracovávat sklo ze sklárny J. K. Kittela. Tradici rozšířil jeho syn, Casper Pallme-Mahl (1674-1724), který vedl vlastní sklářskou a brusičskou dílnu, kde kolem roku 1700 vyrobil první skleněné svícny. Josef Palme, jako nejstarší syn, převzal živnost a v roce 1724 založil rafinérii skla Josef Palme." Vzpomíná ve svém blogu pokračovatel 11. generace rodu, pan Christoph Hickisch z firmy Christoph Palme e. K.
Továrna na křišťálové lustry CHRISTOPH PALME kolem roku 1880 a její zakladatel, Josef Palme (1701–1747). Zdroj: Kniha 300 Jahre CHRISTOPH PALME
Kamenický Šenov se však může pochlubit ještě jedním významným obchodníkem, který nese jméno Palme, a to Eliášem Palmem (1827 – 1893), který byl blízkým přítelem Reinholda Palmeho (potomek Josefa Palmeho).
Ten se zasloužil o velkolepý rozmach a výrobu lustrů posunul na novou úroveň dokonalosti. Jeho geniální organizace práce a schopnost přijímat náročné zakázky definovaly budoucnost celého průmyslu. Za Eliášova vedení se firma Elias Palme & Co. stala jedním z pilířů českého sklářského průmyslu, jejíž produkty, byly synonymem nejen luxusu, ale i nekompromisní kvality. I přes expanzi výroby firma nikdy neustoupila od své zásady - "Dělat jen tolik, aby se vše dalo udělat přesně a osobně přehlédnout a zkontrolovat".
Historická fotografie secesního průčelí sklárny Elias Palme a její zakladatel Elias Palme (1827 – 1893). Zdroj: upm.cz/170-let-sklarny-elias-palme
Zrození sklářského vzdělání
V následujících letech v oblasti Křišťálového údolí, rostly sklárny jedna po druhé a české sklo získalo světovou pověst pro svou vynikající kvalitu. V roce 1856 tak vznikla v Kamenickém Šenově první sklářská škola na světě. Následovala ji škola v Novém Boru, bižuterní škola v Jablonci nad Nisou a uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě, které se společně staly důležitým článkem v zachování sklářské tradice.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - nejstarší sklářská škola na světě. Zdroj: www.kamenicky-senov.cz
Poválečné období a proměny
V poválečném období po roce 1945 se Československo nacházelo na rozcestí zásadních ekonomických a politických proměn. Tyto proměny měly hluboký vliv nejen na celkový vývoj země, ale také na tradiční průmyslová odvětví.
V tomto kontextu nebyla ušetřena ani firma CHRISTOPH PALME. V roce 1946 byl její dědic Erich Hickisch donucen hledat nové perspektivy pro svou rodinu a přátele v Německu. Cesta je zavedla do města Rheinbach, kde objevili keramické závody využívající křemen (SiO2), surovinu klíčovou také pro jejich sklářskou výrobu. V Rheinbachu se jim podařilo úspěšně působit až do roku 2006.
Dědictví Firmy Elias Palme & Co přetrvalo až do roku 1946, kdy se historie firmy uzavřela sjednocením jednotlivých lustrařských podniků pod společnou značku n.p. Lustry, Kamenický Šenov.
Lustry vyráběné ve firmě Elias Palme a opracovávání kovových komponentů k lustrům. Zdroj: upm.cz/170-let-sklarny-elias-palme
Lustry, které okouzlily celý svět
Kvalita zdejších křišťálových lustrů si vybudovala reputaci nejvyšší kvality a tak se svítidla objevovala v královských palácích po celém světě.
Již v roce 1727 si francouzský král Ludvík XV. oblíbil křišťálové lustry Palme, podobně jako velkovévodkyně Marie Alžběta. Ani Ruská carevna Alžběta či turecký sultán Oman III. nezůstali pozadu a také si je objednali pro své paláce.
Neopomenutelné jsou i lustry Marie Terezie, známé jako "Tereziány", které se staly symbolem českého sklářského umění.
Na tyto legendární kousky, jejichž design si zachoval popularitu až do současnosti si posvítíme v nadcházejícího díle našeho seriálu. Podíváme se i na to, jak se design lustrů vyvíjel časem, a odhalíme, které modely si uchovaly svůj půvab až do dnešní doby.