Křišťálové lustry – od svíčky k LED žárovce
Přidáno 20. 5. 2020 10:02:56
Křišťálový lustr není přežitek, jak by se v dnešní moderní době mohlo zdát. Naopak můžete být překvapeni, jak nádherně vypadá klasické křišťálové svítidlo v moderním interiéru. Dal by se považovat za určitou známku luxusu. Zapomeňte na lustry, které měly doma vaše babičky.
Naši technologové a konstruktéři dnes dokáží novými technologiemi a výrobními procesy vtisknout klasickému svítidlu nový šmrnc a náboj a celkově ho pojmout „jinak" – moderně. A jakou žárovku do křišťálového svítidla použít? I do tak klasického výrobku můžete bez obav použít právě LED žárovku.
Prastarý světelný zdroj, který je lidstvu znám v primitivní podobě již od pravěku – svíčka. Naši předci ho používali od dob, kdy zjistili, že vlákno či dřívko ve ztuhlém tuku dává světlo.
Nejvhodnějším materiálem k výrobě svíček se už ve starověku ukázal včelí vosk a svíčkám se tak říkalo voskovice. Protože se však jednalo o materiál těžce dostupný, a tedy i hodně drahý, používaly voskové svíčky jen ty nejbohatší vrstvy společnosti. Naopak nejdostupnější materiál byl po tisíciletí lůj, skopový či hovězí. Látka, která vyřadila roku 1854 svíčky ze hry, byla petrolej. Jen 25 let nato, roku 1879, byla vynalezena žárovka. A její vývoj jde neustále kupředu. Je to bezpochyby potřeba, protože – ruku na srdce – co je korunou krásy světových koncertních sálů, divadel, zámků, paláců, hotelových hal, ale třeba i „jen" domácností? Je to legendární křišťálový lustr.
Když tenkrát ještě žárovky neměli a na lustry používali první svíčky, měli to o dost složitější. Ty lojové hořely poměrně rychle a pokud misky pod nimi nebyly dostatečně velké, odkapával lůj na zem. S voskovými svíčkami to bylo o trochu lepší, ale i tak se musely často měnit a ten úklid po nich...
Původní Edisonova žárovka měla uhlíkové vlákno, které poté nahradil wolfram používaný do dnešní doby. Dnes se dají tyto žárovky považovat za zastaralé, pomalu se od nich upouští. Jejich největší plus je asi cena a také to, že se jejich jas dá plynule regulovat (stmívat). Mají ale velmi nízkou energetickou účinnost, až 95% elektrické energie se promění v teplo. Nejčastěji pořídíte 40W, ty 60W a silnější již před pár lety EU zakázala.
Výkonnější a mladší sestřičkou wolframové žárovky je žárovka halogenová. Její vlákno se vyžhaví do vyšší teploty (dosahuje se tak vyšší svítivosti) a lze u ní také dosáhnout delší životnosti (do baňky se přidá právě sloučenina halogenu). Také většina halogenových žárovek je stmívatelná. Halogenka o příkonu 28W nahradí 40W wolframovou žárovku.
A konečně se dostáváme k LED žárovkám. Ty bezpochyby udělaly největší skok za poslední dobu. Fungují na základě polovodičových destiček, které mění elektrický proud na světlo. Mají nejdelší životnost (50 – 100 tis. hodin) a také nejvyšší účinnost. Že se LED žárovka do klasického křišťálového svítidla nehodí? Možná to tak bylo kdysi, ale dnes už je to omyl. Dnes si totiž můžete vybrat vzhled, který imituje klasickou svíčku, dokonce i s plamínkem. LED žárovky dokáží skvěle podpořit a rozsvítit krásu křišťálu.
Jsou velice odolné proti otřesům a nárazům a co se spotřeby energie týče, nemají soupeře. V našich lustrech používáme 4W.
Vezměme si jako příklad takové standardně velké, osmižárovkové svítidlo. Kdybychom použili 8 wolframových 40W žárovek, jsme na spotřebě 320W. Pračka spotřebuje na 3 vyprání 425W, plazmová televize za 3 hodiny 344W.
Není tedy 320W na svítidlo nějak moc? Se 4W LEDkami bude mít lustr spotřebu 32W, tzn. spotřeba klesne o 288W. To není úplně málo, že?
V 95% mají naše svítidla patici úzkou, E14. Občas se objeví (zejména stolní lampičky) patice široká, E27. Pokud se rozhodnete pro nákup křišťálového svítidla u nás, doporučujeme pořídit do nich LED žárovky s těmito paticemi. Neuděláte chybu :-)